Tutaj powinien być opis

Szkoła pamięta!

Akcja „Szkoła pamięta”, do której w roku szkolnym 2020/2021 przystąpiła nasza placówka jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy MEN. Społeczność naszej szkoły zgodnie z przyświecającym jej hasłem „Historio! W pamięci trwaj!” od zawsze podejmowała działania upamiętniające pamięć o bohaterach narodowych, szczególnie tych, którzy są związani z historią regionu, naszej Małej Ojczyzny.
Początek listopada kojarzy nam się ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym. W tych dniach udajemy się na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich, znajomych, bezimiennych bohaterów, żołnierzy oraz ludzi zapomnianych. To czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. To czas modlitwy za dusze zmarłych z naszych rodzin, a także za tych, za których nikt się już nie modli. Każdego roku w tym okresie uczniowie naszej szkoły ze swoimi wychowawcami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. Bieżący rok szkolny jest szczególny, zaostrzenia spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa uniemożliwiły nam podjęcie pewnych działań. Jednak pamiętamy o zasłużonych bohaterach naszego regionu i postanowiliśmy uczcić pamięć o nich.
W czasie II wojny światowej teren gminy obejmowały działania Armii Krajowej o czym Świadczy pomnik upamiętniający zrzuty lotnicze w 1943 roku, który znajduje się nieopodal budynku Urzędu Gminy. Tak też grupa uczniów zamieszkująca teren obok Urzędu Gminy wraz z opiekunami, stosując się do obowiązujących obostrzeń, uprzątnęła miejsce pamięci i zapaliła symboliczny znicz. 
 
Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. To także szacunek do rodaków oraz owoców ich talentów.
Uczniowie naszej szkoły pielęgnują pamięć o polskich bohaterach, patronach, wybitnych jednostkach budujących historię regionu i kraju. Aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym, współtworzą akademie i uroczystości, biorą udział w obchodach rocznicowych, przygotowują gazetki tematyczne, ale przede wszystkim swoją nienaganną postawą wyrażają szczere oddanie rodzinnej ziemi. Swój patriotyzm manifestują w życiu codziennym. Nawet w czasie epidemii i pomimo związanych z nią licznych ograniczeń troszczą się o miejsca narodowej pamięci.
Pierwszego listopada piątoklasiści, Julia Wojda oraz Michał Szufliński, w duchu chrześcijańskiej tradycji zadbali o estetykę obelisku ku czci patrona szkoły – Józefa Chełmońskiego. Uczniowie zapalili znicze oraz złożyli kwiaty – oczywiście w biało-czerwonych barwach. Poświęcili chwilę czasu na zadumę nad życiem i twórczością lokalnego artysty, który rozsławił Polskę na cały świat.
 
   • Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Błędowie!